آیا تف انداختن کافی‌ست؟

راهنمای استفاده از روان‌کننده‌ی شخصی یا لوبریکانت

از زمان‌های قدیم انسان‌ها برای دخول از بزاق دهان استفاده می‌‌کردند. حتی بعضی‌ها با این تصور که واژن خودش ترشحاتی دارد، از این نیز خودداری می‌‌کردند اما آیا تف انداختن کافی‌ست؟ در این مقاله توضیح می‌‌دهم چرا و چه نوع روان‌کننده لذت و ایمنی در سکس را فراهم می‌‌آورد.

ژل روان‌کننده شخصی که در انگلیسی به آن لوبریکانت (lubricant) گفته می‌‌شود، تنها یکی از ابزارهای مراقبت جنسی برای دوری از بیماری‌ها و اضافه کردن لذت جنسی‌ست. از جهت بهداشت و سلامت، دخول خشک باعث آسیب به بافت واژن (کس) و مقعد (سوراخ کون) می‌‌شود. همین‌طور این آسیب باعث خونریزی خواهد شد حتی ممکن است آن را به چشم نبینیم اما شرایط انتقال ویروس و یا عفونت را فراهم می‌‌کند. بنابراین، برای بهداشت و سلامت جنسی، استفاده از روانکننده ضروری‌ست.

با توجه به شیوه و نوع سکس، ممکن است هر فردی به نوعی از آن نیازمند باشد. ابتدا به شرایط متفاوت اشاره می‌کنم و سپس انواع آن را معرفی خواهم کرد. در مقاله‌ی دیگری نیز می‌توانید معرفی چند محصول در بازار آنلاین ایران را بخوانید. به دلیل تغییرات سیاسی در افغانستان، نمی توانم درباره بازار آنجا بنویسم. لطفا اگر در افغانستان هستید، برای ما ایمیل بزنید و یا در شبکه‌های اجتماعی پیام مستقیم بدهید.

سکس مقعدی

دخول جنسی از پشت، سوراخی دادن، کون کردن و یا هرچه اسمش را می‌‌گذارید، با خشکی نه تنها دردآور است بلکه خطرناک نیز هست. حال آنکه استفاده از لوبریکانت مناسب باعث می‌‌شود تا افراد ضمن دور ماندن از آسیب‌های کوتاه و یا دراز مدت، لذت بیشتری از رابطه‌ی جنسی با دخول را ببرند. برای سکس مقعدی لوبریکانت‌های متناسبی موجود است که در ادامه به آن اشاره خواهم کرد. لطفا دقت کنید که برای داشتن سکس سالم مقعدی، تنها استفاده از لوبریکانت و کاندوم کافی نیست. دهانه‌ی مقعد عضلات سفت‌تری نسبت به واژن دارد و با وجود استفاده از ژل‌های روان‌کننده، باز هم صبر و مدارا برای انجام آن لازم است. شرط دیگر نیز تخلیه کامل روده است که ژل روان‌کننده می‌‌تواند در مرحله تخلیه و یا همان شلنگ‌شور کردن کمک کند.

سکس، واژن و تر شدن

برای روان کردن دخول، عموما واژن از خود مایعاتی ترشح می‌‌کند اما هر فردی ممکن است میزان متفاوتی از این ترشحات را داشته باشد و یا از خشکی واژن رنج ببرد. برای مثال: افرادی که در دوران قاعدگی یا یائسگی و بعد از آن هستند، افرادی که به هر دلیلی در زمان سکس دچار استرس شوند، افرادی که بیماری خاص دارند و یا داروی خاصی مصرف می‌کنند. همه‌‌ی این دلایل می‌تواند باعث خشکی واژن یا ایجاد تاخیر در ترشحات واژن گردد. لذا استفاده از لوبریکانت تنها برای سکس مقعدی نیست و با توجه به میزان تر بودن واژن، می‌‌شود برای لذت دو طرفه یا سلامت جنسی، از لوبریکانت استفاده کرد.

انواع لوبریکانت

لوبریکانت با پایه روغنی: دوام مناسبی دارد اما‌ این‌ها برای وسایل جنسی (مانند دیلدو -آلت پلاستیکی-) از جنس لاتکس مناسب نیست. هم‌چنین لاتکس جنس اصلی کاندوم‌هاست. استفاده از لوبریکانت با پایه روغنی امکان پارگی و اختلال در سکس ایمن با کاندوم را بالا می‌‌برد. همین طور وازلین، کرم، روغن بچه و سایر محصولات بهداشتی روغنی می‌‌توانند روان‌کننده باشند اما‌ این‌ها از نظر سازمان‌های غذا و دارو کنترل نشده‌اند؛ پس ممکن است اختلالاتی ایجاد کنند. مثلا در ایران متداول است که از کرم بی حسی موضعی به نام زالا-پی استفاده می‌‌شود. این کرم ممکن است احساس درد را کاهش دهد و به دیر انزالی کمک کند اما یادتان باشد برای این کار ساخته نشده است.

لوبریکانت با پایه آب: یکی از معمول ترین موارد است که در بازار بسیار موجود است. ممکن است به عنوان محلول در آب نیز شنیده باشید. این نوع از لوبریکانت برای سکسی که در آن بعد از دخول سکس دهانی نیز انجام می‌شود توصیه می‌گردد اما توجه کنید میزان مواد استفاده شده در این لوبریکانت‌ها ممکن است برای هر فردی مناسب نباشد. همین‌طور بخاطر پایه‌ی آبی به آسانی جذب بدن می‌‌شود و ممکن است در سکس‌های طولانی نیاز به استفاده چندباره داشته باشید. در برخی موارد می‌‌شود حتی با بزاق دهان روان کنندگی را دوباره فعال کرد اما استفاده دوباره از ژل پیشنهاد می‌‌شود و در شرایطی خاص ممکن است مجبور باشید چند بار دیگر آلت، ابزار و یا اندام مورد استفاده را روان کنید.

یکی دیگر از مزایای این نوع، شستشوی آسان آن از روی بدن و لباس یا ملحفه است با این حال برای سکس در حمام و یا زمان آبتنی مناسب نیست؛ زیرا به آسانی شسته می‌‌شود. در چنین شرایطی بهتر است از نوع دیگری استفاده کنید.

لوبریکانت بر پایه سیلیکون: دوام بیشتری دارد و برای استفاده با کاندوم و در سکس مقعدی بسیار توصیه شده است. ممکن است حتی بدن شما را نرم‌تر کنند اما شستن آن به آسانی استفاده از پایه‌ی آبی نیست. احتمالا برای شستن به صابون و یا شامپوی بدن نیاز خواهید داشت. همین طور شستن لباس یا ملحفه آغشته به آن کمی سخت‌تر است. می‌‌شود با پهن کردنِ یک حوله، از آغشته شدن ملحفه جلوگیری کرد. بخاطر این ویژگی بهتر است برای سکس یا خود ارضایی زیر دوش حمام از آن استفاده کنید. نکته‌ی بسیار مهم در استفاده از ابزار سکس (مانند دیلدو) است؛ چرا که ممکن است از جنس سیلیکون ساخته شده باشند و استفاده از لوبریکانت با پایه سیلیکون برای آن خطراتی در پی خواهد داشت.

متاسفانه این نوع از لوبریکانت در بازار ایران کم‌یاب است و درباره‌ی بازار افغانستان، به دلیل نبودن حکومت و آشفتگی موجود، نمی توانم نظری بدهم.

پیش از خرید

بدن‌های ما با یکدیگر متفاوت است و ممکن است نسبت به مواد خاصی حساسیت داشته باشیم. استفاده از لوبریکانت‌هایی که افزودنی‌های رنگی، طعم دهنده و یا شرایط ویژه مانند گرم کردن و یا سرد کردن دارند ممکن است واکنش منفی روی بدن بعضی از افراد بگذارد. اگر برای بار اول قصد استفاده دارید، ضمن تبریک و تشویق برای این عمل درست، خواهش می‌‌کنم دقت لازم را در تهیه داشته باشید تا از آن چه که حساسیت‌زاست استفاده نکنید.

چند تحقیق متناقض درباره‌ی افزایش شانس عفونت واژن با توجه به میزان گلیسیرین در لوبریکانت با پایه گلیسیرین منتشر شده است اما این تحقیقات کامل و قطعی نیست. بنابراین پیشنهاد می‌‌کنم نسبت به میزان و یا وجود گلیسیرین در لوبریکانت نیز دقت لازم را داشته باشید.

نکته‌ی آخر

به یکدیگر یادآور شوید: اگر افراد به ویژه فرد بات یا مفعول احساس درد دارد، این حق اوست که سکس را متوقف کند. او حق درخواست استفاده‌ی دوباره از روان‌کننده را در هر زمان و هر شرایطی دارد. همینطور اگر در زمان سکس درد زیادی را احساس کرد، توجه کنید که با افزودن لوبریکانت، ممکن است درد رفع نشود؛ مثلا ممکن است نوعی بیماری محل دخول را تحریک کرده باشد. ادامه‌ی سکس در چنین شرایطی مخرب است. به یاد داشته باشید استفاده از کرم‌های بی حسی نیز مشکل را رفع نخواهد کرد. اگر روده تخلیه شده است و پیش از دخول با دهانه‌ی مقعد بازی شده باشد، سکس با لوبریکانتِ عادی، باید کم درد یا بدون درد باشد. خوردن یا به اصطلاح ریم جاب (rim job) بهترین گزینه برای ایجاد شرایط مناسب و انبساط عضلات مقعد است، به شرطی که مقعد تمیزشده و فرد از لحاظ روانی آماده‌ی دخول باشد. (عموما انگشت کردن آسیب‌زاست. به ناخن‌ها، تر بودن و شیوه انگشت کردن باید توجه ویژه شود). پس لطفا در صورت داشتن درد به یک پزشکپزشک معتمد در محل زندگی خود مراجعه کنید و حتما آزمایش‌های لازم را انجام دهید.

اگر چنین امکانی را ندارید لطفا به هم‌سرشت ایمیل بزنید و یا به نشانی تلگرام ما پیام دهید. همین طور می‌‌توانید در شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید و در بخش پیام از ما سوال بپرسید. هم‌سرشت تلاش می‌‌کند برای دردهای شما پاسخی پیدا کند.

برای پیدا کردن راه‌های خرید و پیشنهاد لوبریکانت لطفا مقاله‌ی «معرفی پنج روان‌کننده (لوبریکانت) و پنج کاندوم در بازار آنلاین ایران» را در ادامه بخوانید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s